KEIM Mineral Esaslı Sol- Silikat Boyalar Neden Farklıdır?

Silikat Boya; cam suyunun (potasyum silikat) inorganik renk pigmentleri ve mineral esaslı dolgu maddeleri ile uygun kombinasyonu sonucu oluşturulan, uygulandığı mineral yüzeye hem nüfuz eden hem de kimyasal etkileşime giren bir boyadır.

Organik boyalar basitçe yüzeyde bir tür tabaka oluştururken silikat boyalar yüzeyin bir parçası haline gelmektedir. Yüksek kaliteli KEIM silikat boya sistemleri eşsiz performans, dayanıklılık, koruma ve renk solmazlığı sağlamaktadır. 19. yüzyılda KEIM silikat boyalarla boyanan binalar bugün hala aynı mükemmel görünümünü korumaktadır.

Resim 1) 1891 yılında KEIM silikat boyalarla boyanan ve bugün hala ilk günkü görünümünü koruyan İsviçvre Belediye Binası

1891 yılında KEIM silikat boyalarla boyanan ve bugün hala ilk günkü görünümünü koruyan İsviçvre Belediye Binası

KEIM Silikat Boyaların Avantajları Nelerdir?

Doğal Hammadde Esaslı;

Bağlayıcı madde olarak kullanılan sıvı potasyum silikat ile doğal kaynaklı-mineral esaslı dolgu maddeleri ile sadece inorganik esaslı boya pigmentleri arasındaki mükemmel kombinasyon kötü hava koşullarında maksimum dayanıklılık ve eşsiz bir kalıcılık sağlamaktadır.

Resim 2) KEIM silikat boyalar doğal hammaddeler içerir.

KEIM silikat boyalar doğal hammaddeler içerir.

Resim 3) KEIM silikat boyalar silisleşme sonucu yüzeye penetre olurlar.

KEIM silikat boyalar silisleşme sonucu yüzeye penetre olurlar.

Silisleşme
KEIM silikat sistemlerde bağlayıcının yüzeye penetre olması sonucu boya ile alt katman (sıva, doğal taş beton vs.) arasında silisleşme adını verdiğimiz dayanıklı ve kalıcı bir bağ oluşur.

Dayanıklılık- Son Derece Uzun Ömürlü
KEIM silikat boyalar eşsiz bir dayanıklılığa sahiptir. Dünyanın her yerinde bulunan çok sayıda bina 100 yılı aşkın süredir bunu kanıtlamaktadır. Bağlayıcı olarak kullanılan potasyum silikat aşınmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Potasyum silikat bağlayıcının mineral dolgularla birlikte oluşan mükemmel kombinasyonu sonucu yüzeyle gerçekleşen kimyasal bağ son derece güçlüdür. KEIM silikat boyalar pul pul dökülmez. Bağlayıcısı UV-ışığı ile zarar görmez. Asit gazlarına (asit yağmuru) ve endüstriyel kirliliğe karşı son derece dayanıklıdır.

Nem dengesi
Ortalama nem dengesi için yüksek su buharı geçirgenliği en önemli kriterdir. KEIM silikat boyaların son derece yüksek su buharı geçirgenliği, cam suyunun özel yapısının bir sonucudur. Yapı malzemesindeki nem, bu sayede dışarıya hızlı ve engelsiz şekilde verilebilir. Boya ile alt katman arasında hasar verebilecek bir nem birikimi yaşanmaz. Düşük su emilimiyle birlikte bu kombinasyon, su ve buz hasarlarına karşı optimum koruma sağlamaktadır.

Temizlik
Boyanmış yüzeylerin kirlenme eğilimi, statik yüklenme özelliklerine bağlıdır: Organik sentetik reçine/silikon reçine bağlayıcılar rüzgarda sürtünme sebebiyle elektrostatik şekilde yüklenirler. Bu yolla havadan kendilerine kir parçacıklarını çekmiş olurlar. Daha yüksek sıcaklıklarda bu bağlayıcılar ayrıca termoplastik tavır sergilerler.
Yani ‘ yapışkanlaşırlar” ve kir parçacıklarının yapışması için ideal koşulları sağlarlar. KEIM Silikat boyalar bağlayıcısı camsuyu nedeniyle anti-statik özellikte olup termoplastik davranış sergilemezler. Yani uzun süre temiz kalabilirler.

Estetik :
KEIM Silikat boyaları benzersiz ışıma gücü ile dikkat çekerler. Ancak parlaklık burada ışıltılı cila anlamına gelmez. Boyaların parlaklığı genelde pigment üzerine ışığın etki etmesi ve sonra geri yansımasıyla gerçekleşir. Pigmente etki eden ve geri yansıyan ışığın ne kadar az engeli varsa renk tonu o kadar parlak olur.
KEIM silikat boyalarda kullanılan mineral bağlayıcılar saydamdır. Işık pigmente engelsiz ulaşır. Bu nedenle doğal mat yüzey etkileyici ve doğal bir optik görünüm kazanır. Ancak emülsiyon veya silikon reçine esaslı boyalarda organik bağlayıcılar pigmentin etrafında bir film oluşturur ve kırılmaya etki ederler. Dolayısı ile pigmentin orijinal parlaklığı bozulur.

Resim 4) KEIM Silikat boyaların ışıma gücü yüksektir.

KEIM Silikat boyaların ışıma gücü yüksektir.

Renk Dayanımı – Renk Solmazlık

Dış duvar boyalarının renk dayanımı pigmentlerin ve bağlayıcıların doğasından etkilenmektedir. UV ışık organik pigmentlerin renklerini değiştirir. KEIM silikat boyalar, özel, yüksek kaliteli, ışığa dayanıklı mineral pigmentler içermektedir. UV ışığı ve hava koşullarına maruz kalan organik bağlayıcılar zamanla bozulmaktadır. Işığın kırılmasını etkileyen mikro çatlaklar oluşmakta ve kaplamanın renk tonu daha gri gözükmektedir. Potasyum cam suyu gibi mineral bağlayıcılar tüm bağlayıcılar içinde en yüksek UV direncini gösterirler ve bununla birlikte tamamen hava koşullarına karşı dirençlidirler.

Resim 6) Solda ki bina 1992 yılında KEIM silikat boya ile boyanmıştır. Sağdaki bina ise 1995 yılında organik pigmentli bir boya ile boyanmıştır. Resim 14.06.2004 yılında çekilmiştir.

Solda ki bina 1992 yılında KEIM silikat boya ile boyanmıştır. Sağdaki bina ise 1995 yılında organik pigmentli bir boya ile boyanmıştır. Resim 14.06.2004 yılında çekilmiştir.

Soldaki resim de aynı binanın güney cephesi 1974 yılında KEIM silikat esaslı bir boya ile boyanmıştır. Aynı yapının doğu cephesi yaklaşık 30 yıl sonra 2003 yılında KEIM silikat esaslı boya ile boyanmıştır. 30 Yıllık hizmet ömrünü dolduran güney cephesinde ki boyanın yeni uygulanan silikat boyadan belirgin farkı yoktur.

Sağlık ve Güvenlik :

-Uçucu organik bileşikler içermezler. (VOC)

-Toksik materyal içermezler.

– Duman ya da koku içermezler.

– Küfü engellerler.

– Yanmaz. Yangın anında zararlı gaz salınımı yapmazlar.

Kısaca özetlersek :

Uzun vadede değişmeyen ışıltılı renk tonları ve temiz dış cepheler sadece, kaplama malzemeleri aşağıdaki özellikleri taşıyorsa elde edilebilir:

UV ve asit dirençli pigmentler
UV ve hava koşullarına dayanıklı bağlayıcılar
Anti-statik yüzey
Termoplastik olmayan bağlayıcılar
Asgari yoğuşma, ideal kuruma
Saydam bağlayıcı

KEIM Silikat boyaları bu kriterleri en ideal şekilde karşılamaktadır.