videolar

Brüt Beton / Fiber Takviyeli Beton Onarımı ve Koruma

Brüt Beton / Fiber Takviyeli Beton Onarımı ve Koruma

Firmamız Letoon Mimarlık’ın uzmanlaştığı konulardan biri de eski ve yeni brüt beton onarımı, yüzey sağlıklaştırma – iyileştirme ve koruma konusudur. Literatürde Beton Kozmetiği olarak adlandırılan bu uygulama ile hedeflenen beton karakteri ve dokusuna zarar vermeden gerekli onarımların yapılması ve yüzeylerin korunmasıdır. Uygulama ile ulaşılan sonuçlar oldukça başarılı ve tatminkardır. Yapılan işlemleri kısaca şu şekilde özetleyebiliriz;

  • Beton gibi mineral mat görünüm
  • Beton rengi ile eşleşebilme
  • Tamamen doku tutucu
  • KEIM Concretal-Fixativ ve/veya Concretal-Base ile her oranda seyreltilebilme
  • Kesinlikle UV dayanıklı
  • Silikat silişleşme sayesinde sağlamlık
  • Yanmazlık

Firmamız bu konuya yönelik iki firmanın Türkiye temsilciliğini yürütmektedir;

  1. KEIM Mineral Esaslı Potasyum Sol-Silikat Boyalar
  2. EVONIK – PROTECTOSIL Silan Esaslı Yapı Koruma Teknolojileri

KEIM Mineral Esaslı Potasyum Sol-Silikat Boyalar

Firmamızın temsilciliğini yürüttüğü KEIM Mineral Esaslı Potasyum Sol-Silikat Boyalar 1878’den beri kuzey Avrupa’da yaygın şekilde kullanılmaktadır. Silikat boyalar bağlayıcısı cam suyunun inorganik renk pigmentleri ve mineral esaslı dolgu maddeleri ile uygun olarak oluşturulan kombinasyonu sonucu uygulandığı mineral yüzeye hem nüfuz eder hem de kimyasal etkileşime girer. Kaplamadan ziyade uygulandığı yüzeyin bir parçası haline gelir

Yüzey tıpkı doğal beton gibi mineral mat bir görünüme sahip olur. Tahta kalıp izleri gibi dokular korunmuş olmakla kalmaz, silisleşme süreci sonucu yüzeyin ayrılmaz bir parçası haline gelir. Böylece kötü hava şartlarından kaynaklanan daha ileri düzeydeki bozulmalara karşı korunmuş olur. Mimari tasarım doğrultusunda orijinal beton malzeme seyrelti oranına bağlı olarak daha az veya daha çok transparanlığa ve/veya renkli bir görünüme sahip olabilir. Uygulamanın önemli bir alanı renk farklılıklarının “beton grisi” kullanılarak dengelenmesi iken, çok sayıda mimar ayrıca beton bakımı için de renkli ve/veya beton renginde silikat mineral boyalar kullanmayı tercih etmektedir.

Ancak KEIM Potasyum Silikat boyaları sadece bu amaçla brüt beton yüzeylerde kullanılmaz. Bunun dışında sağladığı bir çok avantaj açısından da tercih edilir;

* Bağlayıcısı cam suyu UV ışığına karşı son derece dayanıklıdır.

* Silikat boyalar yüksek su buharı geçirgenliğine sahiptir.

* Aşırı düşük Sd (H2 0) değeri (<0.02 m) sayesinde beton tekrar çok hızlı şekilde kurur.

* Silikat teknolojisinde kullanılan pigmentler organik olmayan mineral pigmentlerdir ve UV radyasyonuyla kötü hava şartlarından etkilenmezler. Bu özelliklerinden ötürü silikat mineral boya uygulanan beton yüzeylerde kabarma-dökülme görülmez.

* Saf mineral pigmentler ( Fb kod B 1 ) sayesinde mutlak renk solmazlığı sağlanır.

* Saf mineral pigmentlerin varlığı ve yüzeylerin hızlı kuruması nedeniyle yosun, alg vb oluşumu görülmez.

* Termoplastik olmayan ve anti-statik bağlayıcı sayesinde minimum ölçüde kirlenme görülür.

* Silikat mineral kaplamaların mükemmel bir çevresel profili vardır, yanıcı değildirler ve toksik gazlar salmazlar.

Mineral mat yüzey sayesinde orijinal beton görünümü tamamen korunur. 130 yıllık tecrübesi ile KEIM, beton yüzeylerin korunması ve brüt beton uygulamaları konusunda da çok sayıda ürün ve çözüme sahiptir.

EVONIK – PROTECTOSIL Silan Esaslı Yapı Koruma Teknolojileri

60 yılı aşkın bir süredir silan üretimi, araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürüten EVONIK, Protectosil ürün grubu ile yapı koruma konusunda ihtiyaç duyulan tüm gereksinimlere uygun çözümler sunar.

Dünyanın birçok yerinde bilindik bir çok yapı, Protectosil® yapı koruma ürünleriyle korunmaktadır. Çünkü yüksek performanslı bu koruma ürünleri, yapıları aşağıda belirtilen ciddi problemlerden ve daha fazlasından koruyabilir;

– Betonarme donatıda bozulma
– Ufalanma
– Tuz patlaması ve Sülfat atağı
– Donma-çözülme hasarları
– Asit yağmuru atağı
– Yosun, küf ve istenmeyen duvar yazıları

Protectosil Ürün Gruplarını genel olarak 5 başlık altında toplayabiliriz;

– Su İticiler
– Yüzey Koruyucular (Kirlenmeyi Geciktirme ve Kolay Temizlenebilme)
– Beton Yapılarda Korozyon Kontrolü
– Anti-Grafiti Ürünleri
– Taş Konsolidasyonu

Brüt beton yapılarda deep penetrasyon sağlayan su itici ürünler, kirlenmeyi geciktiren ve kolay temizlenebilme özelliği ile uzun süre kullanılabilen yüzey koruyucu ürünler, anti-grafiti çözümleri ve beton donatısında ki korozyonun ilerlemesini engelleyen, durduran ve bu yolla donatı ve betonun ömrünü uzatan korozyon önleyici çözümleri ile EVONIK PROTECTOSIL ürün gruplarını kullanmakta ve önermekteyiz.

Firmamız Letoon Mimarlık, Brüt beton projelerinizde onarım ve uzun süreli koruma sağlamak amacı ile ayrı ayrı veya birlikte KEIM Potasyum Sol-Silikat Boya ile EVONIK Silan esaslı Yapı Koruma Teknolojilerinin uygun ve doğru şekilde kullanımı ile ilgili teknik destek vermektedir.

Daha detaylı bilgi için ;

www.betonkozmetik.com

www.silikatboya.com sitelerimizi ziyaret edebilirsiniz.