Tarihi Eser Yüzey Temizliği ve Onarımı

IBIX MİKRO KUMLAMA SİSTEMLERİ İLE TARİHİ ESERLERDE YÜZEY TEMİZLİĞİ

”Hafif Dokunuş” ve ”Yüzeysel Silme Etkisi” ile malzemenin patinasına zarar vermeden hassas yüzey temizliği…

IBIX® Mikro Kumlama Sistemi’nin Restorasyona Katkısı
Özellikle restorasyon ve konservasyon alanında kullanılan düşük basınçlı, mekanik yüzey temizlik sistemlerinin imalatını yapan IBIX® hassas yüzey temizliği konusunda üniversiteler ve laboratuvarlarla işbirliği içinde çalışmakta ve kendisini sürekli olarak geliştirmektedir.
Restorasyon uygulamalarında çalışan mimar, teknik uzmanlar ve kullanıcılardan alınan geribildirimler dikkate alınmakta, bu konuda ki ihtiyaçların doğurduğu eksiklikler giderilmeye çalışılmaktadır.

tarihi_eserlerde_yüzey_temizliğiIBIX Mikro Kumlama Sistemi Özellikleri
IBIX®, Geleneksel kum püskürtme tekniği anlayışını değiştiren bir yüzey temizleme ve hazırlama sistemidir. Geleneksel kum püskürtme yöntemleri direk atış yaparak yüzeyden parça koparma mantığı ile hareket ederler. IBIX Sistemi ise dairesel hareketlerle çalışarak yüzeysel bir silme etkisi gösterir. Yani aşındırma değil yüzeysel temizleme amacına yönelik olarak çalışır.
IBIX® Sistemi genel olarak ekolojik yumuşak temizlik ve aşındırıcı temizlik sistemleri olarak özelleşir.

IBIX® Sistemi ile doğal taşlar, beton, tuğla, her türlü metal, ahşap, plastik, vb. yüzeylerdeki boya ve kaplamalar, grafitiler, kir tabakaları, pas ve korozyon rahatlıkla özgün dokuya zarar vermeden temizlenebilir.
IBIX® Sistemi hem kuru hem de sulu püskürtme için kullanılabilir. Hava, su ve püskürtme malzemesinden oluşan karışım rotasyona sokularak kirler ve/veya temizlenmesi istenen kaplamalar, grafitiler vb. özgün yüzey strüktürü korunarak kolay, zararsız bir biçimde temizlenebilmektedir.

IBIX® Sistemi hafiftir. Taşınması ve kullanımı kolaydır.

Sadece bir çalışan, kendi başına aleti rahatlıkla kullanabilir, gerekli olan ayarlamaları hızla ve basit bir şekilde işi bölmeden yapabilir. Çalışılması zor olan alanlar için IBIX Sistemi idealdir. (İskeleler, iç mekan,vb.)‏

IBIX® Mikro Kumlama Sistemi sağladığı avantajlar ve üstün teknik özellikleri ile malzemenin patinasına zarar vermeden hassas yüzey temizliği yapılabilmesine olanak sağlar;
* Düşük basınçla ve merkezkaç akımla çalışabilme özelliği.
* Çalışma basıncının kolaylıkla ayarlanabilmesi (0.2 bar ile 7 bar arası)
* Sulu ve kuru püskürtme yapabilme özelliği
* Sarf malzeme püskürtme oranının ayarlanabilmesi ve kontrol edilebilmesi,
* Farklı çaplarda (1.5mm ile 7mm arası) ve Venturi, Silindirik, helix gibi farklı özelliklerde nozzle kullanımı ile kontrollü çalışabilme
* Farklı özelliklerde ve sertlik derecesinde sarf malzeme kullanımına olanak sağlaması
* TUV ve CE sertifikalı